tank

 

 

AKVARYUM

Günümüzde akvaryum tankları çok  çeşitli  ebatlarda ve  tiplerde  üretilmektedir.   Sizlerin   isteğine veya evinizde   ayarladığınız  bölüme   uyacak   bir   tank    bulmanız      zor olmayacaktır.    Ancak   bu   secimi  yaparken lütfen sadece  kendi   zevkinizi  düşünmeyiniz.  Tankınızda bakacağınız         balıkların  ihtiyaçlarını da   göz      önünde bulundurmalısınız.   Bence imkanlarınız geniş   ise    önce   balığı belirleyip, daha sonra  onun   hakkında her türlü bilgiyi edinmelisiniz. Tankın  büyüklüğünü   bundan   sonra   belirleyip   almalısınız, bu en sağlıklı yöntemdir.Ama günümüzde herkes geniş  imkanlara sahip   olmadığından,  kısıtlı   durumlarda  alabileceğiniz  en  büyük   tankı alıp   daha  sonra  bu tank için en uygun balığı seçmelisiniz.
           Akvaryumu    seçerken    dikkat etmeniz gereken en önemli şey balık  büyüklüğüne ve  sayısına göre su hacminin uygun olmasıdır. Örneğin; 5cm'lik  bir   tatlı   su   balığı   için  gerekli    su    miktarı     10lt   olmalıdır.    Bu   miktar deniz akvaryumlarında   çok    daha   fazladır.   Tabii ki bazı balık cinslerinin   daha geniş alanlara ihtiyacı vardır. Önceden de     bahsettiğim gibi     balıklarınızı     almadan   önce   kendinizi bilgilendiriniz.  Kısacası    akvaryum   alırken   olabildiğince    büyük   tankları   tercih    etmelisiniz.   Bu   aynı    zamanda   akvaryum     kimyasının    daha   sabit    ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
           Tankınızı aldıktan sonra  önemli  bir  noktada    onu yerleştireceğiniz yerdir.Bu   konuda dikkat etmeniz gereken şeyleri  şöyle    sıralayabiliriz.  Öncelikle uzun süreli ve direk güneş  ışığından uzak  tutmalısınız.  Bu    akvaryumunuzdaki   yosun  ve   alg gelişimini fazlalaştırır  ve  suyunuzun   rengini   yeşil    yada    kahverengileştirir.  Ayrıca   akvaryumunuzun  temizliğini de daha fazla yapmak zorunda kalırsınız.   İkinci   olarak dikkat  etmeniz   gereken   husus  tankın cereyanda     bırakılmamasıdır.Bu da    suyunuzun     ısısında istenmeyen değişikliklere neden  olabilir. Üçüncü olarak yüksek katlı binalarda deprem anında binanın dengesini bozmamak için ağır akvaryumlar odaların köşelerine  yani kolonla kirişlerin olduğu yere yerleştirilmelidir.Son olarak  yerden  yüksekliği en  az   bir  metre olmalıdır.Çünkü tabana yakın tozlanma fazla olur.Ayrıca  bu   mesafenin   altındaki  ışık kırılması ve evdeki   hareketler    balıkların   streslenmesine   sebebiyet verebilir.
           Tropheus   cinsi   balıkların   rahat     yaşayacakları akvaryum en az 350lt civarı olmalıdır. Kendi akvaryumum  240lt   olduğundan  bu  kadar küçük bir  yerde  kesinlikle  rahat  edemediklerini    deneyerek  öğrendim  ve  390lt'lik   yeni  bir  akvaryum  yaptırdım. Bu akvaryumda Tropheus  Ilangi    kolonisini    beslemeye     başladım.   Balıklardaki kavgacılık    yerini    yer   korumacılığına   bıraktı. Tek tür beslemenin   en   güzel  yanı  balıklar  çiftleşirken  rahatsız  edilmemesi, en kötü tarafı ise akvaryumdaki tekdüze renkler.